Karma sucha, czy mokra?

Dobre żywienie psa lub kota to cel każdego odpowiedzialnego opiekuna. Na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów karm w tym suche i mokre. Wiele osób zastanawia się, która z nich jest lepsza i jakim rodzajem karmy żywić swojego pupila. Podpowiadamy czy lepsza jest karma sucha, czy mokra.

Karma dla psa – sucha czy mokra?

Pełnowartościowa dieta psa może być oparta zarówno na mokrej, jak i na suchej karmie. Ważne, aby była ona pozbawiona zbóż, pełnomięsna i bogata w witaminy. Karmy suche dla psów to dobry wybór szczególnie dla alergików i pupili, które mają delikatny układ pokarmowy lub cierpią na nietolerancję niektórych pokarmów. W takich wypadkach podawanie suchej karmy jest bezpieczniejsze. Sucha karma może być także uzupełnieniem pełnowartościowej mokrej karmy. Wybór dobrej karmy dla psa uzależniony jest także od rasy i wielkości zwierzęcia.

Czy koty powinny jeść suchą karmę?

Zoodietetycy i hodowcy już od dawna zwracają uwagę na to, że odpowiednimi karmami dla kotów są przede wszystkim karmy mokre. Koty to zwierzęta, których przodkowie wyewoluowali na pustyni w związku z tym ich organizm przystosowany jest do pobierania wody z pożywienia. Nawet dobrze zbilansowana sucha karma nie może być podstawą kociej diety. Częste spożywanie suchego pokarmu sprzyja odwadnianiu się organizmu, a to z kolei ma przełożenie na wszelkiego rodzaju problemy ze strony nerek i całego układu moczowego. Koty to zwierzęta, które same z siebie nie piją dużo wody, dlatego ich dieta musi być oparta o pełnomięsne mokre karmy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziesięć + jedenaście =