Jakie typy wag wyróżniamy?

W wielu zakładach przemysłowych i przedsiębiorstwach powszechnie stosuje się różnorodne wagi. Są to podstawowe urządzenia służące do wyznaczania masy albo ciężaru konkretnych obiektów. Pomiar odbywa się zazwyczaj na zasadzie równoważenia sił, a także przy wykorzystaniu określonych zjawisk fizycznych. Na rynku funkcjonuje wiele podmiotów, które zajmują się wynajmem specjalistycznych wag przydatnych w wielu branżach. W większości zapewniają one naprawy gwarancyjne w razie uszkodzenia sprzętu. 

Modele sklepowe to konstrukcje najpopularniejsze, ale nie jedyne

Najstarszym rodzajem wagi jest wersja szalkowa. Działa ona na takiej zasadzie, że na jednej z szalek kładziemy daną rzecz, na drugiej zaś odważniki. Istotą dokładnego pomiaru jest w tym przypadku znalezienie punktu równowagi, w którym obie szalki znajdą się na równym poziomie. Z kolei najbardziej obecnie popularne są wagi sklepowe. Są to przeważnie urządzenia w pełni elektroniczne, niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także komfortowe i łatwe w obsłudze. Ich dodatkową funkcją jest obliczanie stosownej należności. 

Do mniej powszechnie stosowanych zaliczamy natomiast następujące modele wag:

– przenośne – niewielkie i dość lekkie, ale jednocześnie bardzo precyzyjne

– jubilerskie –  dokładne i ułatwiające kalibrację

– analityczne – znakomite zwłaszcza w zastosowaniach wymagających ogromnej precyzji (w tej kategorii wyróżniamy m.in. modele laboratoryjne)

– platformowe –  solidne, płaskie i idealnie przystosowane do ważenia ponadprzeciętnie ciężkich towarów

– gastronomiczne – przeznaczone głównie do produktów spożywczych; posiadają odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa

– hakowe – wykorzystywane do dużych oraz ciężkich przedmiotów; stosowane w hutach, fabrykach i magazynach

Jeśli zdecydujemy się na zakup lub wynajem konkretnego modelu, powinien nas zainteresować asortyment, jaki oferuje wybrany partner marki OHAUS. Producent ten wytwarza bowiem urządzenia najwyższej klasy, odznaczające się dużą funkcjonalnością.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć + 4 =