Jakie rzeczy kupić do nowoczesnej kuchni?

Próbując skompletować wyposażenie kuchenne, musimy odpowiedzieć sobie na pytania, co zazwyczaj gotujemy oraz z jakich urządzeń korzystamy w trakcie tego procesu. Następnym krokiem jest znalezienie w sklepie tego sprzętu. Musimy unikać sugerowania się wyłącznie wyglądem i wybierać z głową. Podstawowe przybory kuchenne powinny nam w zupełności wystarczyć. Z kolei sprzęt AGD stanowi większą inwestycję i tym samym wymaga większego namysłu z naszej strony.

Królowa kuchni — lodówka

Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez tego urządzenia. Odgrywa ona tak ważną rolę, że w żadnym wypadku nie należy kupować pierwszej lepszej lodówki, kierując się jedynie jej wyglądem. Musimy zwrócić uwagę na szereg różnych parametrów, które wpłyną na naszą decyzję. Pierwszym krokiem powinno być ustalenie, jaki rodzaj nas interesuje. W małych mieszkaniach oraz domkach letniskowych zazwyczaj wystarczy model jednodrzwiowy. Dostępne są takie wyposażone w samą chłodziarkę lub z dodatkowym wewnętrznym zamrażalnik. Z uwagi na swoją niewielka pojemność nie zajmą zbyt dużo miejsca w naszej kuchni. Znacznie bardziej popularne są lodówki dwudrzwiowe, w których strefa do zamrażania jest wyraźnie oddzielony od chłodziarki. Tego typu modele są przeważnie dosyć wysokie i są w stanie zmieścić o wiele większą ilość produktów żywnościowych.

Z tego powodu wybierane są zazwyczaj przez rodziny wieloosobowe.  Oczywiście istnieją bardziej nietypowe opcje, które najlepiej odnajdą się w sporych rozmiarów kuchniach. Mowa mianowicie o lodówce Side by Side. Wyposażone są w dwoje położonych obok siebie drzwi. Często mają do zaoferowania różne dodatkowe funkcje, które mogą ułatwić nasze życie. Do najbardziej popularnych dodatków należą podajnik do lodu bądź wody. Oprócz tego dostępne są na rynku modele hybrydowe, łączące w sobie cechy wspomnianych już lodówek. Są to tak zwane urządzenia French Door. Chłodziarka posiada dwoje drzwi, a zaraz pod nią znajduje się dodatkowe miejsce na zamrażarkę. Mało która kuchnia zmieści jednak sprzęt o takich gabarytach.

Na jakie parametry zwrócić uwagę podczas zakupu lodówki?

Wiele osób kieruje się jedynie ceną oraz wyglądem produktu. W przypadku wybierania lodówki jest to kardynalny błąd, za który drogo zapłacimy. Aby temu zapobiec, musimy sprawdzić między innymi klasę energetyczną upatrzonego przez nas modelu. Ponieważ lodówka jest stale podłączona do prądu, ma stosunkowo duży udział w nam rachunku za prąd. Najlepiej jest sprawdzić zawartość etykiety efektywności energetycznej urządzenia, która obowiązkowo musi być obecna. Dowiemy się w ten sposób, ile prądu zużywa dana lodówka w określonych warunkach. Najbardziej wydajne są sprzęty klasy A, a najmniej te oznaczone literką G. Plusy wskazuje na zwiększoną energooszczędność. Przykładowo model z kategorii A+ jest wydajniejszy aż o 25% w porównaniu do lodówki klasy A.

Jeśli chcemy zaoszczędzić jeszcze więcej energii, to powinniśmy poszukać urządzenia o oznaczeniu A++. Co więcej, pojemność lodówki również ma wpływ na ilość pobieranego prądu. Różnica między rocznym zużyciem energii między modelami klasy A++ i B może wynieść nawet 300 kWh. Dla przeciętnej rodziny jest to znacząca oszczędność, która sprawia, że inwestycja w wydajniejszy sprzęt jest opłacalna. Standardy tego parametru ustalane są przez Unię Europejską i stosowana skala jest uniwersalna niezależnie od producenta.

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest sposób otwierania drzwi naszej lodówki. Jest to istotnym elementem szczególnie w fazie projektowania wystroju i rozmieszczenia mebli kuchennych. Musimy zadbać o swobodny dostęp do każdej półki oraz ułatwić proces jej mycia. Oprócz tego poszczególne lodówki mogą się różnić między sobą umiejscowieniem zamrażalnika. Zazwyczaj znajduje się albo na samej górze, albo na dole. Oba rozwiązania mają swoje zalety. W tym pierwszym przypadku mamy ułatwiony dostęp bez potrzeby schylania się.

Z drugiej strony dolne zamrażarki zazwyczaj są bardziej pojemne, gdyż producent zostawił na nią więcej miejsca. Mało kto zwraca uwagę na agregat, mimo że stanowi on serce całego urządzenia. To on odpowiada za poprawne funkcjonowanie każdego elementu lodówki. Zazwyczaj towarzyszy mu pojedynczy termostat, który reguluje temperaturę w całym urządzeniu. Rzadziej zdarza się obecność dwóch agregatów oraz termostatów, które umożliwiają niezależną od siebie i równoczesną pracę chłodziarki i zamrażalnika. Jest to wyjątkowo energochłonna konfiguracja.

W co jeszcze należy wyposażyć naszą kuchnię?

Jakkolwiek lodówka odgrywa istotną rolę w każdej kuchni, potrzebujemy również wielu innych przedmiotów. Absolutną podstawą są pojemne szafki i blaty kuchenne, zmywarka oraz piekarnik. Oprócz tego będziemy potrzebować licznych akcesoriów do gotowania. Na szczególną wzmiankę zasługują garnki. Używane są na co dzień i stale poddajemy je niekorzystnym warunkom. Chodzi mianowicie o bliski kontakt z rozgrzanym tłuszczem oraz olejem. Wszystko to sprawia, że nie mogą się wyłącznie ładnie prezentować — muszą jednocześnie być wyjątkowo trwałe i funkcjonalne. W tym celu warto zainwestować w dobra kolekcje garnków. Wśród najważniejszych kwestii jest to, z jakiego materiału zostały one wykonane. Na rynku dostępne są między innymi modele emaliowane, stalowe oraz szklane. Dobrym pomysłem jest zakup produktów ze stali nierdzewnej jak na przykład garnki WMF.

Kolejnym elementem mającym duże znaczenie jest nasza zastawa stołowa. To na niej będziemy podawać przyrządzone posiłki, więc będzie używana praktycznie każdego dnia. Musi się również porządnie prezentować, aby móc zaimponować potencjalnym gościom. Kupienie dobrego zestawu może być trudnym zadaniem, jeżeli nie orientujemy się w tej tematyce. Warto poszukać znanych producentów, którzy w swojej ofercie mają porządnie wykonane przedmioty. Wśród produktów Villeroy Boch porcelana wyróżnia się swoją jakością. Wykonane z niej zastawy charakteryzują się niezwykłą elegancją i idealnie nadają się na różnego rodzaju uroczystości. Oczywiście możemy znaleźć mniej wykwintne modele porcelanowe do codziennego użytku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziesięć − 4 =