Jakie formalności należy spełnić, aby móc wziąć samochód w leasing?

Pieniądze i biznes
osrodek-wiedzy
Jakie formalności należy spełnić, aby móc wziąć samochód w leasing?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Leasing to powszechnie stosowana metoda finansowania samochodów przez firmy. Od pewnego czasu jest on dostępny także dla osób fizycznych nieposiadających działalności gospodarczej. Oznacza to, że bez kredytu możemy uzyskać prawo do użytkowania danego pojazdu. Zanim jednak postanowimy skorzystać z ofert leasingowej, sprawdźmy, czy spełniamy wszystkie warunki.

Jak wygląda procedura leasingowa

Jeśli interesuje nas np. marka VW leasing nie powinien stanowić tu problemu. Na stronie producenta tych aut znajdziemy kalkulator, który w bardzo przejrzysty sposób przedstawi nam opłatę wstępną za konkretny model, okres finansowania, wysokość poszczególnych rat i wartość końcową pojazdu. Po zakończonym leasingu samochód możemy zwrócić lub wykupić. To, na którą opcję się zdecydujemy, zależy tylko od nas. Musimy pamiętać jednak o tym, że zwracane auto nie może być w żaden sposób uszkodzone. 

Warunki udzielenia leasingu

Tak jak bank chce mieć gwarancję, że spłacimy kredyt, tak leasingodawca chce mieć pewność, że usługa ta będzie prawidłowo finansowana, a przedmiot leasingu nie zostanie sprzeniewierzony. Dlatego firma leasingowa podda nas ocenie ryzyka, która uwiarygodni nas lub też skreśli jako leasingobiorcę. W przypadku konsumenckiej wersji tej usługi oferowanej osobom prywatnym zostaniemy poproszeni o przedstawienie dwóch dokumentów ze zdjęciem, jak również wyciągów bankowych z kilku ostatnich miesięcy ukazujących wpływy pozwalające na opłacanie rat. W niektórych przypadkach będzie wymagany także PIT za ubiegły rok. Jeśli natomiast ubiegamy się o leasing jako firma, możemy zostać poddać procedurze uproszczonej lub standardowej.

Różnice między procedurą uproszczoną i standardową

Przedsiębiorca wnioskujący o leasing popularnego środka trwałego w postaci samochodu najprawdopodobniej zostanie poddanym procedurze uproszczonej, która wymaga jedynie okazania dowodu osobistego. Nie znaczy to oczywiście, że nasza wiarygodność finansowa nie zostanie sprawdzona w żaden sposób. Większość firm leasingowych zwraca szczególną uwagę na czas prowadzenia działalności. Zazwyczaj okres ten nie może być krótszy niż trzy miesiące. Zdolność leasingowa w procedurze standardowej zostanie określona na podstawie deklaracji podatkowych przedsiębiorcy oraz rachunku zysków i strat. Ten model jest stosowany najczęściej w przypadku przedmiotów finansowania stanowiących większe ryzyko dla leasingodawcy, z tego względu długoterminowe wynajmowanie pojedynczych samochodów osobowych jest objęte tego rodzaju procedurą niesamowicie rzadko.

Jak widać, leasing wcale nie musi być skomplikowany. Jeśli mamy odpowiednią zdolność majątkową, jest to doskonały sposób na finansowanie auta bez konieczności brania kredytu lub wydawania dużych kwot jednorazowo. Leasingowane samochody poddawane są wyśrubowanym normom technicznym, dlatego nie musimy martwić się o serwis, a ubezpieczenie AC, którym objęty jest każdy taki pojazd, pozwala nam na użytkowanie go bez zamartwiania się o ewentualne szkody, które każdy z nas zna z parkingów wielkich supermarketów. Leasing konsumencki to także świetna okazja, by cieszyć się pięknym, nowym samochodem, nawet jeśli jego zakup jest poza naszym zasięgiem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak zapobiec samochód przed kradzieżą?
Jak zapobiec samochód przed kradzieżą?
Kradzież samochodu to poważne przestępstwo i może przydarzyć się każdemu. Większość ludzi nie myśli o tym, że ich samochód zostanie […]
Polecamy