Jakie dzielnice Warszawy mają wyjątkową historię?

Możemy odwiedzić wiele miejsc na świecie, gdzie spotykamy się z bogatą i momentami także tragiczną historią. Często nie zdajemy sobie jednak sprawy, że historia działa się także bardzo blisko nas. Jej świadkami byli nasi dziadkowie, na przykład podczas Powstania Warszawskiego. Wybierając się na wycieczkę do naszej stolicy, warto pamiętać o tym, co działo się stosunkowo niedawno.

Warszawa bowiem nosi wiele śladów historycznych, które są widoczne gołym okiem niemal na każdym kroku. Są dzielnice tego miasta, które naocznie przypominają o jego tragicznej historii. M.in. Kurier Warszawski przybliża wydarzenia, które rozegrały się w stolicy Polski.

Powiśle

To wyjątkowe miejsce. Dziś tętni życiem nocnym, ale nie zawsze tak było. Warto wiedzieć, że jeszcze kilkanaście lat temu dzielnica ta była podupadła i niewiele się tam działo. Dopiero od kilku lat Powiśle jest stopniowo odrestaurowywane, a nieliczne kamienice, które zachowały się z czasów przedwojennych zachwycają swoją architekturą. Na niektórych z nich wciąż możemy zobaczyć ślady walk z Powstania Warszawskiego, którymi są najczęściej dziury po kulach.

Śródmieście

Również Śródmieście było miejscem wielu walk podczas wojny. Przez ulicę Marszałkowską przebiegał ważny kanał przerzutu powstańców na drugą stronę, co miało umożliwić im dostanie się do prawobrzeżnej części miasta. Z tego powodu niemieccy żołnierze bardzo uważnie strzegli przejścia przez tę trasę. Większość budynków przy ulicy Marszałkowskiej została doszczętnie zniszczona. Dopiero po wojnie zaczęto je odbudowywać, ale miejsce to nigdy już nie odzyskało swojego pierwotnego wyglądu. Na http://kurier-warszawski.pl/ znajduje się więcej szczegółowych informacji o tym wspaniałym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × pięć =