Dom bez takiej konstrukcji jak taras jest niepełny, ponieważ tego rodzaju przedłużenie salonu lub innego wnętrza umożliwia naturalne połączenie budynku z otoczeniem oraz ogrodem. Powinno się go planować już na wstępnym etapie projektowania obiektu mieszkalnego – ukształtowanie jego bryły wpływa bowiem w sposób zasadniczy na kształt samego tarasu, a także jego rozmiar i możliwe do zastosowania rozwiązania architektoniczne (np. zadaszenie, osłona przed wiatrem itp).
Przymierzając się do budowy tarasu, mamy do wyboru kilka różnych wariantów, w zależności od rodzaju materiału, który posłuży do jego skonstruowania, a także zamierzonego wyglądu końcowego. Współcześnie większość osób decyduje się na taras na gruncie, ponieważ przynosi on bardzo wiele korzyści, m.in. nie wymaga żadnych fundamentów, jest łatwy w montażu i stosunkowo tani. Warto jednak zaznaczyć, że tego rodzaju konstrukcje stawia się głównie w domach bez piwnicy. Wyróżniamy kilka rodzajów tarasu na gruncie.
Ziemny – dla osób, które pragną, aby ogród i powierzchnia tarasu znajdowały się na tym samym poziomie. Warstwa podbudowy powinna mieć w tym przypadku około 20 cm, a na niej koniecznie musi się znajdować dodatkowa warstwa piasku. Materiałem układanym na powierzchni jest natomiast kostka brukowa (kamienna albo betonowa), ewentualnie płyta tarasowa.
Na płycie betonowej – konstrukcję tę wykańcza się płytkami albo drewnem. Materiały są przytwierdzane do podłoża za pomocą kleju wysokoplastycznego, a szczeliny wypełnia się silikonem.
Drewniany – może to być zarówno taras z drewna egzotycznego lub krajowego, jak i taras kompozytowy. Jego budową zajmuje się m.in. Idea Garden. W tym pierwszym przypadku wykorzystuje się najczęściej deski z gatunków drzew cumaru, kempas, ipe, merbau, świerk, modrzew albo sosna, w drugim zaś deski kompozytowe, powstałe z połączenia drewna naturalnego z różnymi materiałami syntetycznymi. O kosztach jego budowy można dowiedzieć się na https://www.ideagarden.pl/koszt-tarasu-kompozytowego.