Jak wygląda naprawa konwertera w samochodzie?

Motoryzacja i technologia
osrodek-wiedzy
Jak wygląda naprawa konwertera w samochodzie?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wielu kierowców wciąż obawia się kupna samochodu z automatyczną skrzynią biegów. Tkwią w przekonaniu, że automatyczna przekładnia jest skomplikowana w budowie, a jej naprawa bardzo kosztowna lub wręcz nieopłacalna. To prawda, że współczesne przekładnie automatyczne to konstrukcje dużo bardziej skomplikowane niż tradycyjne manualne skrzynie biegów, ale nie należy się obawiać ich naprawy. Istnieje wiele profesjonalnych zakładów, które podejmują się regeneracji sprzęgieł oraz całych komponentów.

Naprawa skrzyni automatycznej

Jedną z częstszych przyczyn awarii automatycznej skrzyni biegów jest zużycie konwertera, czyli inaczej sprzęgła hydrokinetycznego. Składa się ono z elementów ulegających wyeksploatowaniu, jak tarcze cierne czy elementy uszczelniające. Uszkodzenie konwertera objawia się najczęściej jako falowanie obrotów, wibracje, hałas z okolic skrzyni biegów, wrażenie ślizgającego się sprzęgła. Ponieważ sprzęgło kinetyczne jest zamknięte w monolitycznej obudowie, jego naprawa wymaga specjalistycznej wiedzy i narzędzi. Polega na rozcięciu wspomnianej obudowy, po której następuje ocena stanu technicznego elementów. Następnie wszystkie podzespoły są myte ciśnieniowo z użyciem przeznaczonej do tego chemii. Specjalista wykonuje pomiary parametrów i określa ich odchyły, po czym przeprowadza niezbędne regulacje. Jeśli zachodzi taka potrzeba, wykonywana jest obróbka mechaniczna podzespołów na precyzyjnych maszynach. W dalszej kolejności wymieniane są tarcze cierne, których montaż polega na zgrzaniu w specjalnie do tego przystosowanym urządzeniu. Po montażu podzespołów połówki konwertera są umieszczane w precyzyjnym automacie spawalniczym, który łączy je wysokiej jakości spawem. Następnie sprawdzany jest luz osiowy oraz następuje wyważenie konwertera. Tak przygotowane sprzęgło gotowe jest do montażu w samochodzie. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Co jest potrzebne do budowy drogi z bruku?
Co jest potrzebne do budowy drogi z bruku?
Typowe drogi powstają po części z masy bitumicznej, czyli specjalnej mieszanki mineralno-asfaltowej, która odznacza się dobrą wytrzymałością mechaniczną i odpornością […]
Polecamy