Jak urządzić salon?

Salon to wyjątkowe pomieszczenie, które jest traktowane jako wizytówka domu czy mieszkania. To tam spędza się czas z rodziną lub przyjmuje odwiedzających nas przyjaciół czy znajomych. Jednocześnie może pełnić różne inne funkcje, zależnie od tego, jak zostanie zorganizowany. O co należy zatem zadbać, by stworzyć idealny pokój dzienny?

Wydzielenie stref

Choć salon kojarzy się często przede wszystkim z wypoczynkiem, to w praktyce okazuje się to zwykle pomieszczenie wielofunkcyjne. By zachować pełną użyteczność, warto zatem dokładnie przemyśleć kwestie organizacyjne i oddzielić od siebie strefy przeznaczone do relaksu od tych, gdzie tworzymy miejsce do pracy czy po prostu ustawiamy stół z myślą o wspólnych posiłkach. W wielu domach nie ma wystarczającej powierzchni, by zorganizować oddzielny gabinet, lecz z powodzeniem można urządzić sobie wygodne stanowisko pracy w salonie. Co więcej, wykorzystując podwójne drzwi przesuwne, można nawet odgrodzić tę część pokoju, dzięki czemu w razie potrzeby możemy sobie wygospodarować prywatny kącik, w którym żaden z pozostałych domowników nie będzie nam przeszkadzał. Otwierając takie drzwi, przywrócimy z kolei pełną przestrzeń salonu, więc będzie to o wiele lepsze rozwiązanie niż dzielenie takiego pomieszczenia ściankami działowymi, które pochłaniają wiele miejsca. Obecnie architekci często projektują salony połączone z kuchnią, co wpisuje się w nowoczesne trendy i okazuje się też bardzo funkcjonalne. W takiej sytuacji należy zadbać o to, by obie przestrzenie były spójne kolorystycznie i dobrać do nich podobny, a najlepiej ten sam styl mebli. Dobrym pomysłem na odgrodzenie kuchni od samej części wypoczynkowej jest postawienie tam wyspy, która przy okazji może pełnić rolę małej jadalni. Domownicy najczęściej jadają o nieregularnych porach, więc zwykle miejsce na dwie lub trzy osoby będzie zupełnie wystarczające. Dodatkowo podczas spotkań z przyjaciółmi mogą oni usiąść przy wyspie, by poczekać aż przygotujemy jakieś posiłki czy przekąski. W tym celu warto postawić tam stołki barowe, które będą przy okazji wyglądały bardzo nowocześnie. Nad miejscem, w którym gotujemy, powinniśmy też umieścić wydajny okap, by zapachy nie przechodziły zanadto do samego pokoju dziennego.

Praktyczne meble i dobrane dekoracje

Wyposażenie tego pomieszczenia to przede wszystkim meble i w pierwszej kolejności warto pomyśleć nad wygodnymi kanapami do salonu. Jest to siedzisko przeznaczone dla kilku osób, więc z pewnością będzie przydatne, natomiast do tego można dobrać również oddzielny fotel, który będzie idealny, gdy będziemy chcieli obejrzeć telewizję w pojedynkę. Obecnie popularne są także większe pufy, które mogą być równie komfortowe, a do tego pasują do nowoczesnych aranżacji. Zależnie od układu pomieszczenia do tradycyjnej sofy można dobrać narożnik. Warto pamiętać o tym, że ustawiając kanapę tyłem do miejsca, w którym zorganizowaliśmy miejsce pracy, możemy w prosty sposób oddzielić od siebie poszczególne strefy salonu. W kontekście pozostałych mebli na pewno przydadzą się takie, w których będziemy mogli przechowywać różne rzeczy, a także stolik pod telewizor. Obecnie do łask powracają meblościanki, lecz przygotowywane w nieco innych odsłonach niż te dawne, które kojarzyły się raczej negatywnie. Te współczesne tworzone są w dobrym stylu, a poszczególne elementy często można dobierać oddzielnie, tak by stworzyć sobie taki układ półek i szafek, który spełni nasze oczekiwania i zapewni wystarczającą przestrzeń na książki, gry czy inne rzeczy, które chcemy pozostawić w pokoju dziennym. Dobrym pomysłem będzie też drobny stolik kawowy, który można umieścić obok kanapy do salonu, by odkładać tam napoje lub podręczne akcesoria takie jak telefon czy pilot od telewizora. Dopełnieniem salonu muszą być oczywiście elementy dekoracyjne, które nadadzą wnętrzu charakteru i przytulnego klimatu. Na pewno warto postawić na efektowny dywan oraz jakąś osłonę okna — mogą to być tradycyjne firany czy zasłony lub praktyczne rolety bądź żaluzje. Dla walorów estetycznych trzeba również umieścić na półkach czy parapetach kwiatki, wazony bądź figurki, a na ścianach parę odpowiadających nam obrazów, co zgrabnie dopełni całe wnętrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × 1 =