Bieganie to sport, który cieszy się w Polsce rosnącą popularnością. Każdego roku w wielu miejscowościach organizowane są zawody, w których mogą wziąć udział nie tylko zawodowcy, ale i amatorzy. Chociaż bieganie poprawia wydolność organizmu i wpływa na poprawę samopoczucia, może też doprowadzić do problemów ze zdrowiem. Szczególnie narażone na uszkodzenia są nogi. Żeby nie dopuścić do powstania urazów, trzeba przede wszystkim pamiętać o utrzymywaniu odpowiedniej masy ciała.
Bieganie to nie jest sport, który powinny uprawiać osoby z dużą nadwagą, ponieważ ogromne obciążenia mogą doprowadzić do uszkodzenia stawów kolanowych. Podobnie jak w przypadku innych dyscyplin sportu, także i w bieganiu niezwykle ważna jest rozgrzewka. To właśnie podczas rozgrzewki mięśnie i stawy nóg są przygotowywane do dużego wysiłku fizycznego. Należy pamiętać, że najbardziej zalecane jest rozgrzewanie mięśni i stawów w sposób dynamiczny. Stosowanie statycznego stretchingu wskazane jest dopiero po zakończeniu treningu. Rozpoczęcie biegu bez przygotowania prowadzić może do naciągnięcia, a nawet naderwania mięśni. Częstą przypadłością biegaczy jest także bolesne i trudne w leczeniu zapalenie ścięgna Achillesa.
Żeby uniknąć urazów nóg podczas biegania, trzeba też unikać podstawowych błędów, jakie popełniają osoby preferujące tę formę aktywności. Jeden z najczęściej popełnianych błędów dotyczy niewłaściwego wyboru podłoża. Wielu początkujących biegaczy preferuje twarde, betonowe lub asfaltowe powierzchnie, które mogą przyczyniać się do deformacji i bólu stawów. Zdaniem specjalistów, jeśli to możliwe, należy korzystać z naturalnego podłoża, takiego jak leśne czy parkowe ścieżki, które w mniejszym stopniu obciążają kolana, biodra i kostki.
Na zdrowie mięśni oraz stawów nóg w ogromnym stopniu wpływa także sposób odżywiania. W diecie biegacza nie powinno zabraknąć wapnia, a także witaminy D, C oraz E. Istotne znaczenie ma również dostarczanie odpowiedniej ilości kwasów Omega-3, a także kolagenu. W przypadku pojawienia się dolegliwości bólowych trzeba pamiętać o odpowiednim leczeniu i rehabilitacji. Próba przezwyciężenia bólu nogi lub tzw. rozbiegania kontuzji może prowadzić do mimowolnego obciążania zdrowej kończyny.
Takie postępowanie prowadzi do nierównomiernego rozkładu ciężaru ciała, a w efekcie przyczynia się do powstania kolejnych urazów. Do powstawania kontuzji nóg przyczynić się może również niewłaściwa technika biegu. Szczególnie niekorzystne jest stawianie zbyt długich kroków, które może spowodować naciągnięcie mięśni przywodziciela. W celu poprawy techniki biegu i uniknięcia urazów nóg zaleca się wzmocnienie mięśni całego ciała, a w szczególności tych zlokalizowanych w obrębie brzucha i kręgosłupa
Oczywiście, aby nie uszkodzić nóg podczas biegu, trzeba dysponować odpowiednim obuwiem. W sklepach sportowych dostępnych jest wiele różnorodnych produktów, dlatego znalezienie tego idealnego nie jest zadaniem łatwym. Wśród oferowanych modeli warto zwrócić uwagę na buty Asics damskie i męskie, które wyróżniają się wysoką jakością oraz efektownym wzornictwem, zgodnym z obowiązującymi trendami. Osoby, które zamierzają biegać profesjonalnie, powinny zwrócić szczególną uwagę na wysokość podbicia. W zależności od biomechaniki stopy dostępne są buty z wysokim, niskim lub prawidłowym podbiciem. Na https://www.runshop.pl/ można znaleźć wiele rodzajów specjalistycznego obuwia.
Pierwsze z wymienionych wyposażone są w system dodatkowej stabilizacji, drugie w system amortyzacji. Oba systemy pozwalają korygować sposób stawiania stóp podczas biegu, zmniejszając w ten sposób ryzyko wystąpienia kontuzji nóg. Żeby nie doprowadzić do uszkodzenia nóg, warto również pamiętać o odpowiednim doborze rozmiaru butów. Zasadniczo przyjmuje się, że buty do biegania powinny być o rozmiar większe od tych, w których chodzi się na co dzień. Podczas biegu stopa przesuwa się i wybór zbyt małego rozmiaru może doprowadzić do uszkodzenia paznokcia dużego palucha. Warto również pamiętać, że buty biegowe najlepiej mierzyć po południu, kiedy stopa jest nieco obrzęknięta.