Klimatyzacja w samochodzie – z jakich elementów się składa?

Motoryzacja i technologia
osrodek-wiedzy
Klimatyzacja w samochodzie – z jakich elementów się składa?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Klimatyzacja to system, który schładza powietrze w samochodzie. Klimatyzacja składa się z kilku elementów:

Sprężarka

Sprężarka jest napędzana przez wał korbowy silnika i działa jak pompa, która wtłacza gaz chłodniczy do skraplacza. Ciśnienie wytwarzane przez ten gaz staje się w tym momencie bardzo wysokie, więc musi on zostać uwolniony gdzieś indziej, aby nie uszkodzić silnika. Dlatego między sprężarką a skraplaczem znajduje się intercooler. Intercooler schładza gaz zanim trafi on do skraplacza, dzięki czemu obniża poziom jego ciśnienia i zapobiega uszkodzeniu innych części silnika.

Skraplacz

Skraplacz to metalowa skrzynka znajdująca się na górze lub pod pojazdem. Zwykle ma kształt chłodnicy lub osłony i jest pokryty lamelami, które zwiększają jego powierzchnię i pozwalają na szybsze schładzanie. Skraplacz odbiera ciepło od czynnika chłodniczego, który przez niego przepływa, schładzając go do -30 stopni Celsjusza. Dzięki temu można go bezpiecznie używać w samochodach, nie martwiąc się o mroźne temperatury na zewnątrz!

Rdzeń parownika

Rdzeń parownika jest połączony z systemem ogrzewania i chłodzenia pojazdu za pomocą węży biegnących przez ścianę ogniową (metalowa ściana pomiędzy komorą silnika a kabiną pasażerską). Kiedy włączasz ogrzewanie lub klimatyzację, płyn chłodzący w rdzeniu parownika pochłania ciepło z wnętrza pojazdu, tworząc zimne powietrze, które napływa do wnętrza przez otwory wentylacyjne wokół deski rozdzielczej.

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów, to koniecznie sprawdź stronę internetową: https://climapartner.pl/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jaki serwer przyda się dla małego przedsiębiorstwa?
Jaki serwer przyda się dla małego przedsiębiorstwa?
Właściciele firm doskonale zdają sobie dziś sprawę z tego, jak ważne jest nie tylko prowadzenie firmy stacjonarnej, ale i odpowiednia […]
Polecamy