Samochód to urządzenie mechaniczne składające się z wielu podzespołów i elementów. W trakcie użytkowania niektóre z nich ulegają uszkodzeniu lub zużyciu eksploatacyjnemu. Żeby dokonać naprawy lub wymiany konieczne jest znalezienie części zamiennych. Ogromna ilość produktów dostępnych w sprzedaży sprawia, że odnalezienie kompatybilnych i pasujących podzespołów nie jest łatwe. Przed dokonaniem zakupu warto sprawdzać oznaczenia dotyczące jakości części zamiennych.
Elementy oryginalne, na których znajduje się logo producenta auta, oznaczone są symbolem OE. Części zamienne o jakości porównywalnej z oryginałami, lecz bez logo marki pojazdu mają symbol OEM. Na zamiennikach produkowanych przez firmy zewnętrzne, których jakość jest porównywalna z oryginałami stosuje się oznaczenie OEQ. Najtańsze zamienniki, których jakość często jest niewiadomą, widnieje litera Z.
Duży wybór części zamiennych w Internecie np. na http://getparts.pl ,i konkurencyjne ceny tego rodzaju produktów sprawiają, że coraz więcej osób robi zakupy online. Kupując podzespoły do auta w sklepach lub na aukcjach internetowych, należy sprawdzić, czy oferowane do sprzedaży produkty są nowe, czy też regenerowane. Zakup części regenerowanych to często dobre rozwiązanie, ponieważ są one tańsze od produktów nowych i wytwarzane na bazie oryginałów, dlatego charakteryzują się dobrą jakością i dużą niezawodnością.
Nie wszyscy jednak preferują montaż wyrobów używanych w swych autach. W przypadku wątpliwości lub braku informacji należy zapytać sprzedawcę, jakimi podzespołami handluje. Decydując się na samodzielny zakup części samochodowych np. do SAABA na https://getparts.pl/marki/saab, trzeba również zwrócić uwagę na to, by były dopasowane do danego modelu auta. Najprościej zrobić to sprawdzając nr vin, lub wpisując szczegółowe dane pojazdu. W ten sposób uniknąć można zakupu niekompatybilnych elementów.