Stojące czy sufitowe – jakie lampy wybrać do salonu?

Światło może nadać pomieszczeniu nowy klimat. Wiedziano o tym od wieków i proponowane były różne sposoby projektowania okien. Obecnie najłatwiej dokonać zmian poprzez użycie lamp, które będą odpowiednio komponować się z danym pokojem. Artykuł będzie zawierał odpowiedź na pytanie, w jaki sposób wybrać lampę do salonu.

Lampa sufitowa czy stojąca? A może jedna i druga?

W zasadzie samo zadanie jednej i drugiej jest nieco inne. Pierwsza nada się idealnie, gdy trzeba oświetlić całe pomieszczenie. Trudno by było posprzątać wieczorem bez tego rozwiązania. Lampy sufitowe nowoczesne posiadają zwykle dość minimalistyczny design i dzięki temu są w stanie dobrze zaadaptować się do pomieszczenia, w którym się znajdują. To inne podejście niż te występujące wiele lat temu, gdy panowała moda na wystawne, ogromne klosze. Zresztą one lepiej nadają się do wysokich pomieszczeń w pałacowym stylu. Lampa stojąca ma z kolei tę zaletę, że łatwiej zbudować nią odpowiedni klimat.

Co prawda, sufitowa też może mieć kilka poziomów mocy oświetlenia, ale skierowane światło tej stojącej lepiej nadaje się do takich celów. W dodatku sprawdzi się ona w salonie idealnie do wieczornego czytania książek na wielkim fotelu lub do uroczystej kolacji. Wydaje się, że żadne z tych zastosowań nie jest bardziej wartościowe. Najlepiej postarać się o to, żeby w salonie znajdowało się jedno i drugie rozwiązanie. Taka kooperacja pozwoli operować światłem wedle potrzeb. Jednocześnie obecnie projektowane lampy sufitowe i stojące nadają się do nowoczesnych pomieszczeń. Warto dobrać je w taki sposób, żeby do siebie nawzajem pasowały i to może być klucz do odpowiedniej aranżacji wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście − 4 =