Ocieplenie klimatu sprawia, że w wielu miejscach na świecie zaczyna brakować słodkiej wody. Problem ten dotyczy również Polski. Już teraz w wielu krajach europejskich zakazane jest podlewanie ogrodów wodą pitną pochodzącą z wodociągów. Wydaje się, że takie same przepisy wkrótce zostaną wprowadzone w Polsce. Przy takim zakazie jedynym sposobem na utrzymanie ogrodu jest odzyskiwanie deszczówki. Można to zrobić, podłączając wylot z rynny dachowej do odpowiednio dużego pojemnika.
Przy dachu pokrytym dachówką o powierzchni 100 m2 i średniej ilości opadów na poziomie 700 mm, możliwe jest odzyskanie nawet 63 000 litrów wody na rok. Przy dużym ogrodzie warto zastanowić się nad zbiornikiem na deszczówkę 10000l. Pozwoli on na zgromadzenie wody, której ilość będzie wystarczająca do podlewania trawy oraz roślin w sezonie letnim. Zgromadzone w ten sposób zasoby wykorzystać można także do spłukiwania domowych urządzeń sanitarnych.
Podczas stawiania nowoczesnego domu z ogrodem warto również pomyśleć o budowie przydomowej oczyszczalni ścieków. Montaż tego rodzaju instalacji możliwy jest także w miejscach, gdzie istnieje już system odprowadzania ścieków do szamba. W takiej sytuacji użytkowany dotychczas zbiornik na szambo plastikowy można przerobić na osadnik gnilny, wykorzystywany przy przydomowych oczyszczalniach ścieków.
Nieczystości, które trafiają do takiego zbiornika, są wstępnie oczyszczane przez bakterie beztlenowe, a następnie poddawane dalszej filtracji. W wyniku działania oczyszczalni możliwe jest odzyskanie i powtórne wykorzystanie wody zużytej w gospodarstwie domowym. Woda ta może zostać odprowadzona do gruntu, rowów melioracyjnych lub zostać wykorzystana do podlewania ogrodu. Przydomowe oczyszczalnie ścieków to wydajny i ekologiczny sposób wpływający na poprawę stanu środowiska naturalnego.