Szambo, czyli miejsce do przechowywania nieczystości musi być odpowiednio przygotowane tak, aby ścieki nie zanieczyszczały środowiska. Jego pojemność musi być dopasowana do wielkości gospodarstwa domowego, aby zbyt szybko się nie napełniało. Do jego budowy można wykorzystać kilka rodzajów materiałów, dzięki którym zbudowane szambo będzie trwałe i solidne.
Zbiorniki wykonane z polietylenu lub innych sztucznych materiałów są bardzo lekkie, nie korodują oraz nie wchodzą w reakcje z otoczeniem. Muszą jednak zostać wzmocnione dodatkową warstwą ziemi, ponieważ materiał ten może nie wytrzymać bardzo dużych obciążeń. Bardzo popularne jest także budowanie szamba z gotowych elementów betonowych lub żelbetonowych. Montuje się je w wykopanej wcześniej dziurze w ziemi za pomocą dźwigu, ponieważ kręgi są bardzo ciężkie, a zarazem wytrzymałe. Miejsca styku poszczególnych elementów muszą zostać odpowiednio uszczelnione, aby nieczystości nie przedostały się do wód gruntowych.
Szamba betonowe nie potrzebują dodatkowego wzmocnienia. Pojemność zbiornika powinna być dopasowana do liczby osób zamieszkujących w domu oraz ilości wody, którą zużywają. Szacuje się, że średnio jedna osoba zużywa od 150 do 200 litrów wody dziennie. Pojemność najłatwiej obliczyć mnożąc liczbę domowników przez szacowaną ilość ścieków oraz czas przetrzymywania ich w szambie. Dzięki temu można dopasować wielkość zbiornika, którą trzeba będzie zamontować. Warto pamiętać, że usytuowanie szamba na działce regulowane jest przepisami prawa.