Większość polskich domów wciąż opalana jest węglem. Jest to najpopularniejsze paliwo ciepłownicze nie tylko na Śląsku, ale również w innych polskich miastach takich jak Toruń, Bydgoszcz czy Lublin. W składach opału można znaleźć różne odmiany węgla. Który z nich jest zatem najlepszy? Czy zawsze wybór najtańszego surowca, jest najbardziej opłacalny?
Podstawowa różnica pomiędzy poszczególnymi rodzajami węgla to jego kaloryczność. Najwyższą posiada koks. Wynosi ona około 28 MJ/kg. Oznacza to, że w procesie spalania tego rodzaju węgla uzyskamy najwięcej energii cieplnej. Koks jest jednak równocześnie najdroższą odmianą czarnego złota. Jego cena sięga nawet 1200 zł za tonę. Koks pozyskuje się poprzez przemysłowe wygrzewanie węgla. W tym procesie usuwane są również gazy i siarczany co powoduje, że jest on wolny od zanieczyszczeń, spala się powoli i posiada wysoką wydajność.
Kolejnym rodzajem węgla jest kostka. Produkuje się ją z węgla kamiennego. Jej kaloryczność jest zbliżona do kaloryczności koksu i wynosi zwykle około 27-29 MJ/kg. Można ją stosować w różnego rodzaju piecach, jej cena jest również nieco niższa. Kostka kosztuje zwykle około 800 zł/tonę. Składy opału w cenie węgla uwzględniają często również jego transport. Na Śląsku obejmuje on nie tylko największe miasta takie jak Katowice, Bytom, czy Chorzów, ale również małe miasteczka i wsie.
W składach opału znajdziemy również orzech. Jest to rodzaj węgla kamiennego zaliczany do grupy tak zwanych grubych węgli. Posiada niego niższą kaloryczność, wynoszącą około 25 MJ/kg. Ma również niższą cenę. Zwykle nie przekracza ona 630 zł za tonę. Ze względu na mimo wszystko wysoką kaloryczność i dobrą cenę jest jednym z popularniejszych opałów w polskich domach.
Najdrobniejszym rodzajem węgla kamiennego jest groszek i miał. Ma on również najniższą kaloryczność i cenę. Groszek można wykorzystać w piecach z podajnikiem.