Jak wyposażyć małą łazienkę?

Urządzenie małej łazienki to nie lada wyzwanie. O ile przy dużym pomieszczeniu możemy swobodnie puścić wodze fantazji, o tyle przy niewielkim metrażu wszystko musi być dogłębnie przemyślane, tak, aby każdy centymetr był wykorzystany maksymalnie efektywnie. Co dokładnie należy zrobić?

Przede wszystkim pragmatyzm

Przy urządzaniu łazienki na małej przestrzeni trzeba przede wszystkim zastanowić się czego naprawdę potrzebujemy: być może bidet czy automatyczna suszarka do ubrań to kuszące elementy wyposażenie, lecz wskazana będzie rezygnacja z nich. Z kolei w przypadku urządzeń niezbędnych, należy wybrać możliwie niewielki rozmiar i optymalne rozstawienie. Do sprzętów, które w pomieszczeniu koniecznie muszą się znaleźć trzeba zaliczyć coś do mycia się (przy czym, w imię wymienionych wcześniej zasad, prysznic będzie lepszy od wanny), umywalkę, pralkę, szafki i sedes (o ile nie mamy toalety w osobnym pomieszczaniu). Niektórzy zastanawiają się, czy do takiego niezbędnego wyposażenia należy kosz na bieliznę. Odpowiedź jest prosta: zdecydowanie tak! Jest on konieczny do dbania w domu o higienę i czystość, a także ułatwia robienie prania. Dobra wiadomość jest taka, że możemy umieścić go w zabudowie: wówczas oszczędzamy dodatkowe miejsce, zyskując też możliwość umieszczenia go na przykład, nad – również wkomponowaną w zabudowę – pralką.

Sztuczki optyczne

Nowoczesna architektura wnętrz daje nam też metody, które co prawda nie powiększą metrażu, ale optycznie dodadzą przestrzeni. Lustro – które, tak czy inaczej, znajduje się w każdej łazience, powinno być możliwie duże: pomieszczenie od razu zyskuje przestronność. Wybierając kolory najlepiej zdecydować się na jasne, wręcz zimne barwy, co nie będzie problemem, z racji ich popularności: praktycznie wszystkie meble czy płytki będą dostępne w takim odcieniu. Należy także pamiętać, o odpowiednim dobraniu oświetlenia: również powinno być ono chłodne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 + dziesięć =