Możesz zrobić to sam, jednak audyt SEO strony internetowej jest bezpłatny. Nie łatwiej byłoby z agencjami?

Pieniądze i biznes
osrodek-wiedzy
Możesz zrobić to sam, jednak audyt SEO strony internetowej jest bezpłatny. Nie łatwiej byłoby z agencjami?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Obecnie w kręgach marketingowców powszechnie uważa się, że samo stworzenie witryny internetowej, to dopiero pierwszy krok do rozpoczęcia promowania w ten sposób swojej działalności. Strona musi bowiem zaistnieć w sieci oraz być odwiedzana. Potrzebne jest zatem to, aby potencjalni odbiorcy zdali sobie sprawę z jej istnienia. W tym celu można zastosować szereg działań, a jednym z nich jest pozycjonowanie. Polega ono głównie na pracy nad widocznością witryny w wyszukiwarkach. Wysoka pozycja może bowiem sprawić, że sporo osób zdecyduje się wejść na stronę.

Samodzielna optymalizacja strony

Działania SEO, czyli Search Engine Optimization, wiele osób decyduje się podjąć we własnym zakresie. Nie jest to niemożliwe, choć przygotować się trzeba na solidne kształcenie się w tym zakresie. Wiedza dotycząca optymalizacji jest obszerna i niejednokrotnie skomplikowana – głównie dlatego, że trendy, a także wytyczne i standardy algorytmów poszczególnych wyszukiwarek są zmienne. Z tego powodu trzeba na bieżąco monitorować sytuację, a także nieustannie dopasowywać swoją strategię do okoliczności. Ci, którym wydaje się, że pozycjonowanie, to banalnie prosta sprawa, są w dużym błędzie.

Samodzielna optymalizacja wymaga wiele pracy oraz informacji. Przydatne mogą okazać się dedykowane narzędzia, które stworzone zostały z myślą o tego rodzaju działaniach. Niektóre znajdują zastosowanie również w innych dziedzinach – nie oznacza to jednak, że nie możemy ich wykorzystać właśnie wtedy, gdy chcemy pracować nad pozycją strony w wyszukiwarkach.

Istnieją rozmaite kategorie wspomnianych programów i aplikacji. Można wśród nich wymienić narzędzia:

– diagnozujące problemy,

– wskazujące duplikaty treści,

– badające zmiany pozycji w wynikach wyszukiwania,

– wspierające dobór fraz kluczowych,

– do korekty tekstów.

Działając samodzielnie, mamy zatem do dyspozycji szeroki arsenał darmowych oraz płatnych aplikacji służących do analizy naszej strony pod kątem SEO. Trzeba jednak umiejętnie z nich korzystać, a także wdrażać rozwiązania, mające na celu poprawienie wyników.

Diagnostyka problemów

Narzędzia dedykowane wykrywaniu ewentualnych problemów z optymalizacją strony mogą być świetne do użycia na początku naszej pracy w tym zakresie, a także na późniejszych etapach doskonalenia witryny. SEO ma bowiem wiele zasad, których należy przestrzegać – oprócz tego opinie na temat pozycjonowania są nieraz nieco rozbieżne, dlatego często dochodzi do testowania poszczególnych rozwiązań metodą prób i błędów. Audyt SEO strony internetowej przy pomocy programu, który analizuje stronę pod kątem SEO, może być doskonałym źródłem informacji.

Duplikacja treści

Wpływ na pozycjonowanie mogą mieć także treści powielone. W oczach wyszukiwarki teksty nieoryginalne nie są specjalnie wartościowe, a zatem jeśli posiadamy tego rodzaju wpisy na swojej stronie, indeksowanie może nie przebiegać po naszej myśli. Kolejnym problemem są oczywiście potencjalne konflikty z autorami tekstów, które mogą mieć miejsce, jeżeli w obrębie witryny umieszczamy skopiowane z innych źródeł materiały. Odnalezienie ewentualnych duplikatów jest zatem bardzo ważne, aby można było je wyeliminować.

Monitorowanie pozycji

Niezwykle przydatne mogą też okazać się narzędzia służące do monitorowania naszej pozycji w wynikach wyszukiwania. Ręczne sprawdzanie tego parametru może być niejednokrotnie czasochłonne, zwłaszcza jeśli pozycjonujemy się na dużą liczbę fraz, a dodatkowo posiadamy jeszcze więcej niż jedną stronę. Śledzenie zmian nieraz pomaga także w diagnostyce problemów oraz sygnalizuje, że być może trzeba coś zmienić. Wahania odnoszące się do pozycji mogą wynikać bowiem z modyfikacji algorytmów i wytycznych wyszukiwarek.

Dobór fraz

Pomocne mogą być też narzędzia, które mają za zadanie ułatwić nam dobór fraz kluczowych, na które będziemy się pozycjonować. Jeśli działamy samodzielnie, być może trudno nam ustalić, jakie słowa warto wykorzystać oraz w jakim zakresie powinniśmy to zrobić. Skorzystanie z takiego wsparcia może naprawdę zaoszczędzić czas.

Korekta tekstów

Wyznacznikiem jakości tekstu dla wyszukiwarek jest także jego poprawność. To właśnie dlatego ortografia, interpunkcja, a także inne czynniki mają tutaj ogromne znaczenie. Nie każdy jest mistrzem słowa pisanego, dlatego jeśli samodzielnie tworzymy treści na naszą stronę, warto skorzystać z narzędzi, które wyłapują ewentualne błędy, abyśmy mogli je poprawić.

Agencja SEO a pozycjonowanie – dlaczego warto?

Pozycjonowanie wymaga zatem sporo wiedzy oraz zaangażowania. Jeśli nie mamy ochoty zajmować się tym samodzielnie, warto skorzystać ze wsparcia wyspecjalizowanych podmiotów zewnętrznych. Firma pozycjonująca może nam naprawdę pomóc. Jedną z takich firm jest iCEA – agencja SEO oferująca bezpłatny audyt SEO strony internetowej, a która jednocześnie obsługuje kampanie obejmujące swoim budżetem nawet ponad milion złotych rocznie.

Przytoczony powyżej Audyt SEO strony internetowej, który wykonuje iCEA jest kompleksowy – niektóre warianty takiej diagnostyki są dostępne bezpłatnie. Atutem jest w tym przypadku przejrzystość działań, systematyczne raportowanie oraz troska o rozwój biznesu klientów. Powierzenie działań z zakresu optymalizacji tego rodzaju przedsiębiorstwom może być świetnym pomysłem i odciążyć nieco właściciela firmy.

Oczywiście możemy kontaktować się również z innymi agencjami SEO, jednak trudno szukać jest sensu w pogoni za alternatywnym rozwiązaniem, gdy pod ręką mamy przodowników rynku. Z agencjami SEO to jest tak, że jedna agencja nie równa drugiej i analogicznie. Warto, żeby przedsięwzięcie, w które inwestujemy często niemałe pieniądze, dało nam faktyczny, pozytywny efekt swoich działań. Summa summarum, współpracujmy z agencjami SEO, gdyż współcześnie częściowo w ich rękach zależy nasz sukces i nasza pozycja. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czego nie może zabraknąć w kuchni kawosza?
Czego nie może zabraknąć w kuchni kawosza?
Kawa czy herbata? To zdecydowanie jedno z częstszych pytań, jakie pada w polskich domach, gdy pojawiają się goście. Miłośników obu […]
Polecamy