Aby samochód mógł zacząć pracę, potrzebuje mechanizmu rozruchowego. Składa się on z kilku elementów, których sercem jest rozrusznik. Jak sama nazwa wskazuje, jest to część służąca do wprowadzenia w ruch niepracującego silnika. W jaki sposób to robi? O tym traktuje artykuł.
Rozrusznik to małe urządzenie, które przekształca doprowadzoną do niego energię elektryczną w energię mechaniczną poprzez mały silnik. To właśnie on odpowiada za obrót wirnika, a co za tym idzie — koła zamachowego w jednostce napędowej. Wał korbowy zaczyna się obracać, aż osiągnie odpowiednią prędkość. Wtedy też następuje rozruch silnika spalinowego.
Niektórych może zastanawiać, jak to się dzieje, że tak małe urządzenie potrafi wprawić w ruch silnik. Rozrusznik robi to dzięki niewielkiej zębatce, która zazębia się z dużą zębatką w silniku spalinowym. W efekcie przełożenie jest bardzo bardzo małe. Wirnik w rozruszniku kręci się z dużą prędkością i nie potrzebuje mocnego momentu obrotowego, by rozruszać silnik samochodu.
Sygnałem, że z rozrusznikiem dzieje się coś złego, jest problem z uruchomieniem samochodu, powolny rozruch lub dziwne dźwięki spod maski. Wtedy warto wykonać diagnostykę pojazdu. Jednak może to też być wina akumulatora lub przewodów zasilania, którymi przesyłana jest energia elektryczna. Mimo wszystko, żeby uniknąć problemów, warto postawić na części dobrej jakości. Można je znaleźć np. pod następującym adresem internetowym https://www.shop.bendiks.pl/pol_m_Rozrusznik_Rozrusznik-kompletny_ISKRA-184788.html.