Nic, poza może kolorem ścian, nie jest tak ważne dla pomieszczenia, jak meble, którymi jest ono wyposażone. Nie bez powodu istnieje przecież osobny kierunek na studiach uczelni wyższych nazwany architekturą wnętrz. A zawody projektanta wnętrz oraz architekta wnętrz cieszą się rosnącą popularnością tak wielką, że bywają nazywane „zawodami przyszłości”. Wygląd i wyposażenie dowolnego pomieszczenia są niezwykle istotne. Wpływają na komfort przebywania w danym pokoju, na samopoczucie czy nastrój. Mogą relaksować albo – wręcz przeciwnie – dodawać energii. Ogromne znaczenie ma także fakt, by meble użyte do wyposażenia pomieszczenia były nie tylko estetyczne i dopasowane do indywidualnego gustu, ale również funkcjonalne. Trudno określić, która z tych dwóch cech jest bardziej fundamentalna. Czy ważniejsza jest zadowalająca oko prezencja, czy może dobre zagospodarowanie przestrzeni stoi na pierwszym miejscu? Najlepszym oczywiście rozwiązaniem jest połączyć te dwie zalety w jedną, idealną opcję. Być może ten artykuł w tym pomoże.
O tym, jak meble oraz cały wystrój wnętrza – jednym słowem jego architektura – mają kolosalny wpływ na psychosomatyczną kondycję człowieka, najlepiej świadczyć mogą dziesiątki badań przeprowadzonych nad tym zagadnieniem. Już w starożytnych Chinach powstała cała filozofia związana z właściwym zaprojektowaniem przestrzeni wokół siebie, nazywana feng shui. Według zasad tej praktyki planowano położenie i układ całych miast i wsi, a także pojedynczych domów. Oczywiście wnętrze domu było równie ważne, jak jego zewnętrzne położenie. Feng shui, poprzez uczynienie ludzkiej ingerencji w środowisko naturalne jak najbliższą samej natury działalnością, miało na celu zapewnienie właściwego przepływu energii. Dom urządzony zgodnie z zasadami feng shui zapewniał właścicielom dostatek, harmonię, zdrowie i powodzenie w miłości. I na odwrót: pomieszczenie, w którym naruszono zasady feng shui, mogło zakłócić wszystkie wymienione sfery życia ludzkiego. Brzmi jak magia i przesądy prostego ludu? A jednak dzisiejsze badania psychologiczne potwierdzają wiele z założeń tamtej filozofii, nie wspominając już o tym, jak wielką popularnością feng shui cieszy się do dziś i jak często jest stosowane.
Dom, mieszkanie w bloku albo biuro, w którym się pracuje nie muszą oczywiście być urządzone na modłę wschodnią. Warto jednak wziąć pod uwagę opinie ekspertów i wybrać meble w przemyślany sposób. Psychologowie przekonują bowiem, że niewłaściwy, nieodpowiadający potrzebom danej jednostki wystrój wnętrza może wpływać niekorzystnie na zdrowie. Niedopasowane wyposażenie pomieszczenia nie tylko obniża samopoczucie, ale w konsekwencji może prowadzić do poważnych chorób, takim jak depresja oraz innych dolegliwości. Co więc zrobić, by uniknąć tych przykrych konsekwencji? Najlepiej posłuchać własnego ja, kierować się upodobaniami i instynktem. Należy wybierać kolory dopasowane do indywidualnych gustów, meble, które się lubi w wydaniu takim, jakie najbardziej odpowiada oczekiwaniom. Te z pozoru proste decyzje mogą w przyszłości zapobiec poważnym chorobom układu nerwowego.
Niezależnie od chęci umeblowania domu czy pomieszczenia służbowego, należy zwracać uwagę na funkcjonalność oraz estetykę mebli. Nie wolno zapominać, jak wielki wpływ te czynniki mają na ludzki organizm. Przecież w otoczeniu raz wybranych mebli człowiek przebywa następnie przez długi czas – całe lata, jeśli meble były naprawdę dobrej jakości. Również częstotliwość tej ekspozycji jest ogromna. W biurze może być to np. standardowe osiem godzin dniówki, nie mówiąc już o nadgodzinach.
Przy zachowaniu jako naczelnego wyznacznika wspomnianych wyżej kryteriów, wybór mebli wciąż pozostaje szeroki, a opcji dopasowania odpowiedniego umeblowania do danego wnętrza jest wiele. Istnieją meble typowe do domu, jak na przykład łóżko do sypialni. (Chociaż w biurze można oczywiście wstawić sofę, jeśli rozmiary pomieszczenia na to pozwalają. Możliwość wygodnego odpoczynku w przerwie z pewnością zwiększy wydajność pracy.) Są też meble „stworzone” do pracy, jak biurko czy regał na dokumenty.
W samym biurze również znajdują się różnego typu pomieszczenia. Należy zastanowić się, czy poszukiwane meble mają trafić do zwykłego pokoju na zapleczu czy do reprezentatywnego gabinetu prezesa czy wreszcie do sali konferencyjnej. W każdym z tych pomieszczeń powinny spełniać nieco inne kryteria. Długi stół idealny na zebranie zarządu fizycznie nie zmieści się w niedopasowanym doń wymiarowo lokum prezesa. Można zainwestować w bogato zdobione dębowe biurko do najważniejszego w firmie gabinetu, natomiast niekoniecznie taka ekstrawagancja potrzebna będzie każdej sekretarce.
Należy rozważyć jeszcze, w jakim stylu powinny być to meble. Czy coś bardziej tradycyjnego, czy postawienie na nowoczesność? Jeśli chodzi o meble biurowe Szczecin przedstawia szeroki wybór. Od tapicerowanych prawdziwą skórą foteli, po pokrycia ze skóry ekologicznej, aż do mebli wykonanych z nowoczesnych materiałów każdy znajdzie tam coś odpowiedniego. Czy dana firma jest instytucją z wiekową tradycją? Czy zajmuje się technologiami IT? Meble można dopasować do profilu działalności, uczynić je naocznym przedstawieniem polityki firmy. Być może warto skorzystać z porad doświadczonego projektanta wnętrz w kwestii, czy lepiej postawić na wybór kolorów jaskrawych i energicznych, czy bardziej stonowanych. Jeśli firma ulokowana jest w położonym nad wodą Szczecinie, to może wpleść gdzieś jakiś morski motyw?
Wśród mebli biurowych klasykiem w swojej branży pozostaje oczywiście biurko.Czy naturalne drewniane czy syntetyczne, jest nieodłącznym elementem wyposażenia biura. Kiedyś służyło jako blat do pisania, dziś to głównie podpórka pod laptopa, ale główna funkcja nieocenionej pomocy przy pracy siedzącej pozostaje niezmienna od lat. Biurka często wyposażone są w liczne szuflady, w tym takie zamykane na klucz przeznaczone dla najważniejszych dokumentów, których tajemnicę należy zachować dla dobra firmy. Często biurko posiada również wysuwaną szufladę ulokowaną zaraz pod blatem, która pozwala w razie potrzeby zwiększyć ilość dostępnego do użytku miejsca.
Do biurka warto dopasować dobrane do niego krzesło. Często oba meble sprzedawane są w komplecie. Oczywiście od potrzeb każdego klienta indywidualnie zależy, czy będzie to krzesło obrotowe czy nie; czy wymagające siedzenia sztywno wyprostowanym czy wygodnie wyprofilowane pod sylwetkę. Pierwsze na pewno pomoże utrzymać koncentrację, drugie będzie odpowiedniejszym wyborem dla ludzi cierpiących na problemy z kręgosłupem. Zamiast tradycyjnego krzesła można także wybrać fotel biurowy. To na pewno wygodniejsze, a także okazalsze siedzisko. Fotele biurowe w zestawie z kanapą mogą także stworzyć w biurze przytulny kącik do odpoczynku czy przyjmowania klientów. Wygoda konsumenta jest jednym z ważniejszych kryteriów pozyskania go.
Przydadzą się również liczne szafy, regały i półki na dokumenty. Organizacja papierów to podstawa sprawnego funkcjonowania firmy. Nie można dopuścić do bałaganu w fakturach czy innych ważnych dokumentach. Dobrze dobrane meble pomogą odpowiednio wszystko posegregować. To jedne z najbardziej funkcjonalnych mebli biurowych. Pozwalają na oszczędność miejsca i lepsze zagospodarowanie przestrzeni. Wprowadzają ład do pracy z dokumentami.
Na rynku dostępnych jest wiele ofert ze sprzedażą mebli. Warto wybrać jedynie te o największej renomie. Na przykład meble ze Szczecina rozsyłane są na cały świat. To solidne wyroby znane za granicą i doceniane w kraju. Jakie konkretnie to meble? Sofy czy fotele Szczecin oferuje w dowolnej aparycji: od tradycyjnych po nowoczesne „wynalazki” typu fotel z masażem. Nie brakuje też oczywiście biurek, szaf czy regałów. Zakupu dokonać można zarówno osobiście, jak i przez Internet, dlatego nawet odległa lokalizacja nie powinna stanowić problemu.