Rosnące koszty wywozu nieczystości wytwarzanych w nieskanalizowanych gospodarstwach domowych sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. Skuteczność oczyszczalni uzależniona jest w dużej mierze od rodzaju zastosowanych dyfuzorów. Warto więc dowiedzieć się czym są te urządzenia i jaką pełnią funkcję.
Proces oczyszczania ścieków wykorzystuje naturalne mechanizmy samooczyszczania występujące w przyrodzie. Neutralizacja szkodliwych substancji poprzez ich biologiczny rozkład polega na wykorzystaniu drobnoustrojów, takich jak bakterie tlenowe. Aby umożliwić bakteriom działanie i rozwój, niezbędne jest jednak nieustanne dostarczanie im tlenu. Do tego celu wykorzystywane są dyfuzory. To urządzenia elektryczne stosowane do natleniania przydomowych oczyszczalni ścieków, stawów hodowlanych, a także oczek wodnych.
W przypadku przydomowych oczyszczalni ścieków stosuje się dyfuzory dyskowe lub rurowe, takie jak te dostępne na stronie http://stagum-eko.pl/oferta/dyfuzory-rurowe/. Urządzenia oferowane przez renomowanych producentów wytwarzane są z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu charakteryzują się trwałością i niezawodnością. Oba urządzenia wykorzystują sprężone powietrze do drobnopęcherzykowego napowietrzania ścieków. Dyfuzory rurowe mogą mieć długość 500 cm, 750 cm, lub 1000 cm i sprawdzają się zarówno podczas pracy ciągłej, jak i przerywanej. Warto pamiętać, że zbyt słabe natlenienie zbiornika ze ściekami sprawi, że proces rozkładu nie będzie całkowity, a do środowiska trafią nie w pełni oczyszczone ścieki.