Czym przyozdobić okna i parapety?

Piękna oprawa na nasze okna i parapety

Tak jak wyjątkowe fotografie zasługują na wyjątkowe ramki, tak nasze okna, czy parapety w mieszkaniu również. Takie rozwiązanie, najczęściej pięknie dopełnia wnętrze, komponuje się z wystrojem, lub wręcz przeciwnie, kontrastuje z nim, dając efekt ”bezładnego ładu”. No dobrze, ale teraz czym je przyozdobić, aby dawały ten pożądany efekt? Odpowiedź brzmi: to zależy. Nie tylko od preferencji, ale także tego ile czasu, czy pieniędzy chcemy poświecić na urządzenie tej części mieszkania.

Można próbować przyozdabiać je samodzielnie, ale czy warto? Kiedy na rynku jest dostępnych mnóstwo wariantów, osadzonych w obecnych trendach, cieszących się zarówno praktycznością, jak i pięknym efektem wizualnym? Warto przyjrzeć się szczególnie dwóm, popularnym rozwiązaniom, które na te swoją popularność oczywiście w pełni zasługują. 

Gotowe firany – numer jeden na liście. Niektóre przestrzenie, wprost ”krzyczą” o to, by zagościły u nich odpowiednio dobrane firany, czy zasłony. Wszystko zależy od stylu urządzenia pomieszczenia. Każdy styl, rządzi się własnymi prawami w kwestii dodatków. Nie da się przyjąć jednej, uniwersalnej zasady, to niemożliwe. Przykładem doboru przyozdobienia okien i parapetów, są np gotowe firany w koronkę, pasujące do bardziej stonowanych. klasycznych pokoi. Natomiast, minimalistyczne i gładkie firany, sprawdzą się dla minimalistów. To właśnie oni kochają wszystko co proste, skromne i stonowane, w kwestii kolorów, jak i wzorów. Często spotykamy pomysły na ozdobę okien firanami ombre. Są z pewnością ciekawsze, niż te klasyczne i przyciągają uwagę.                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Styl, stylem, ale firany pełnią dodatkowo funkcje praktyczne, o których warto pamiętać. Kiedy nasz dom, sąsiaduje z innym, warto postawić na firany w oknach, ze względu na większy komfort i prywatność. Inna sytuacja, to zapewnienie estetyki. Niektóre wnętrza, szczególnie starsze, wyposażone są w różnego rodzaju rury, czy kaloryfery, które odsłonięte, psują poczucie spójności i estetyki. Możemy dzięki firanom je zasłonić. Dodatkowy plus jeśli chodzi o gotowe firany, to szybkość z jaką można je dostać, a wiadomo że czas jest bardzo cenny. Skoro możemy je zamówić gotowe, nie musimy czekać, aż krawcowa je dla nas przygotuje.

Żaluzje drewniane – czyli idealna alternatywa, dla tych którzy nie gustują ani w firanach, ani w zasłonach. Sprawdzą się dla tych którzy kochają klasykę, są bardzo eleganckie. Oprócz tego niesamowicie wytrzymałe, ponieważ są odporne na wilgoć. Cechuje ich długa żywotność. W kwestiach praktycznych są bardzo przyjazne i komfortowe. Przy czyszczeniu, wycieramy jedynie kurz, a nie jak w przypadku firan, zdejmujemy by wyprać. Mając drewniane żaluzje, dostosowujemy ile światła ma wpadać do pomieszczenia. Można je zasłonić całkowicie, albo odwrotnie.

Podkreślają urok i wartość okien. Drewno to przecież przede wszystkim stylowy i subtelny materiał, szczególnie do dekoracji. Jeśli chodzi o styl i dobór do wnętrz, to w mniejszych pomieszczeniach lepiej wyglądają te w odcieniach jasnych, bieli, beży. Powiększają one optycznie pokój, sprawiają, że wydaje się bardziej przestronny. Warto wspomnieć, że na białych oknach powinno montować się  białe żaluzje, a na brązowych oknach brązowe. Dzięki temu będą się dopełniać i zwyczajnie pasować do siebie. 

Przyozdabiać okna i parapety jak najbardziej warto

Styl i te drobne detale, które otaczają nas w mieszkaniu, czyli miejscu gdzie ludzie spędzają najwięcej czasu, poprawiają samopoczucie. To są fakty. Okna i parapety zawsze zwracały na siebie uwagę, to przez okna właśnie wpadają promienie słoneczne oświetlające całe pomieszczenie. Dlatego też, sami zwracamy uwagę na tę cześć domu, często podświadomie. Goście, znajomi,czy rodzina, kiedy odwiedzają nasze mieszkania, również. To nasza wizytówka. Ich ozdoba, będzie odwiedzającym przyjemnie kojarzyć się z naszą osobą. Przed wyborem zatem warto przemyśleć, co kupujemy, dlaczego decydujemy się na firany, lub żaluzje? Czy ważniejsza jest dla nas ta część wizualna, czy też praktyczna?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 − 1 =