Zmiana pór roku to moment, w którym należy bliżej przyjrzeć się kondycji drewnianych konstrukcji zewnętrznych. Możliwe jest, że mróz, silny wiatr, opady deszczu lub śniegu wyrządzą zauważalne szkody, jeśli nie zadbamy o ogrodowy dom z drewna w trakcie okresu zimowego. Na jakie elementy należy zwrócić większą uwagę i jak poprawnie je zabezpieczyć?
W drewnianych konstrukcjach to elewacja stanowi ich najsłabszy punkt, toteż to właśnie temu fragmentowi powinniśmy przyjrzeć się najpierw. Największą wytrzymałością cechuje się między innymi klasyczny dom drewniany parterowy powstały z sosny lub świerku – wygląda estetycznie, zachowuje tak potrzebne wewnątrz ciepło w trakcie zimy, a latem zbytnio się nie przegrzewa. Jednocześnie drewno to należy regularnie konserwować. Zalicza się do tego właściwe przygotowanie materiału (deski zaimpregnowane metoda ciśnieniową, przesuszone), pomalowanie konstrukcji farbą ochronną czy nałożenie lakieru, którego zadaniem jest odbijanie wilgoci.
Przy zakupie domku drewnianego, zwróćmy uwagę na to, za pomocą jakich technik oraz przy użyciu jakich materiałów został wyprodukowany. Jest to niezmiernie istotne dla odporności takiej konstrukcji na zmieniające się warunki pogodowe. Udając się do profesjonalnego producenta domów drewnianych, zagwarantujemy sobie, iż nasz wybór przetrwa w stanie nienaruszonym przez wiele sezonów. Oczywiście, nadal nie można zapominać o sezonowej konserwacji i mniejszych naprawach – lakierowanie czy olejowanie (metoda używana do nałożenia warstwy ochronnej na balustradzie oraz tarasie) to tylko niektóre z korzystnych działań.