Formowanie wtryskowe to zaawansowany proces technologiczny pozwalający na uzyskanie różnorodnych przedmiotów i podzespołów z termoplastycznych tworzyw sztucznych (o dowolnym kształcie). Są to m.in. elementy samochodów osobowych, zabawki, kapsle do butelek, akcesoria ogrodowe, obudowy sprzętów elektronicznych, a nawet strzykawki medyczne. Metoda ta jest wykorzystywana przede wszystkim w dużych zakładach przemysłowych seryjnie wytwarzających wyroby z plastiku na zamówienie. W dalszej części artykułu zostanie dokładnie opisana cała procedura formowania.
W formowaniu wtryskowym kluczową rolę odgrywa wtryskarka ślimakowa z podpiętą formą aluminiową lub stalową o cylindrycznym kształcie (zwaną też matrycą). Pierwszy etap całego procesu polega na stworzeniu dokładnego modelu CAD konkretnego przedmiotu w programie komputerowym. Następnie projekt jest przekazywany do działu produkcji. Tam następuje wprowadzenie tworzywa sztucznego w postaci granulatu do cylindra maszyny. Robi się to zazwyczaj z użyciem specyficznego leja.
W dalszej kolejności materiał zostaje poddany obróbce termicznej, dzięki czemu zmienia swój stan skupienia na płynny. Później rozpoczyna się jego właściwe wtryskiwanie do formy. Po jej wypełnieniu tworzywo jest miarowo schładzane do momentu całkowitego zastygnięcia – w ten właśnie sposób powstaje odlewany obiekt. Zwieńczeniem omawianego procesu technologicznego jest ręczne lub automatyczne opróżnienie matrycy i oczyszczenie uzyskanego przedmiotu. Dodajmy, że formowanie wtryskowe służy do wytwarzania zarówno małych elementów konstrukcyjnych, jak i ogromnych komponentów.