Choroba alkoholowa – co warto wiedzieć?

Styl życia
osrodek-wiedzy
Choroba alkoholowa – co warto wiedzieć?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Alkoholizm to choroba przewlekła, której głównymi objawami są kompulsywne spożywanie napojów alkoholowych oraz uzależnienie od alkoholu. Oprócz uzależnienia fizycznego, alkoholizm charakteryzuje się problemami społecznymi, psychologicznymi i moralnymi.

Co powoduje alkoholizm?

Dokładna przyczyna alkoholizmu wciąż nie jest w pełni poznana. Wydaje się jednak, że w rozwoju alkoholizmu pewną rolę odgrywają czynniki genetyczne. Ponadto osoby, które w dzieciństwie doświadczyły traumy lub trudnych sytuacji życiowych, mogą być bardziej narażone na rozwój tej choroby w późniejszym okresie życia.

Jak mogę rozpoznać chorobę alkoholową?

Choroba alkoholowa jest chorobą przewlekłą. Przewlekła oznacza, że trwa długo, często latami.

Alkoholicy często doświadczają trudności w relacjach i interakcjach społecznych ze względu na swój stan, ale także dlatego, że mają tendencję do bycia bardziej impulsywnymi niż inni ludzie i dlatego częściej popełniają przestępstwa lub podejmują niebezpieczne ryzyko. Często zaniedbują swoje zdrowie, ponieważ picie alkoholu bierze górę nad wszystkim innym i mogą cierpieć na złe odżywianie, a także na choroby związane ze spożywaniem alkoholu, takie jak marskość wątroby czy rak jamy ustnej lub przełyku. Ponadto często mają problemy ze snem z powodu niepokoju lub bezsenności, które są spowodowane objawami odstawienia po zaprzestaniu picia lub nie spożyciu wystarczającej ilości alkoholu w ciągu dnia (kac). Prowadzi to do drażliwości, depresji i wahań nastroju, które mogą skutkować agresywnymi zachowaniami wobec innych, a także aktami autodestrukcyjnymi, takimi jak próby samobójcze czy wypadki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak urządzić domowe biuro, aby było funkcjonalne?
Jak urządzić domowe biuro, aby było funkcjonalne?
Wykonywanie pracy zarobkowej z domu stało się powszechne. Jednak można zauważyć, że jedne osoby są nawet bardziej produktywne, a inne […]
Polecamy