Wino różowe jest zdecydowanie mniej popularnym trunkiem niż jego czerwony bądź biały odpowiednik, mimo że istnieją tak samo długo. Nic więc dziwnego, że tak mało wiemy o procesie jego powstawania, a tym bardziej serwowania. Tymczasem jest to typ alkoholu nie mniej aromatyczny i ciekawy smakowo.
Wbrew pozorom nie powstaje ze zmieszania wina czerwonego oraz białego. Wyróżnić można trzy procesy produkcji:
– prasowanie niebieskich gron przed fermentacją, w celu pozyskania pigmentu z ich skórki,
– pozyskiwanie pigmentu, poprzez długotrwałe moczenie w soku winnym ze zgniatanych winogron,
– pełna fermentacja winogron różowych Poulsard.
Proces dojrzewania przeprowadza się w kadziach ze stali nierdzewnej, z uwagi na potrzebę uzyskania świeżości i zachowania owocowego aromatu. Trunek jest gotowy do spożycia dość szybko, ponieważ w tym wypadku nie obowiązuje zasada: im wino starsze, tym lepsze.
Wina włoskie o różowej barwie stanowią doskonałą formę orzeźwienia w letnie, upalne wieczory, szczególnie że serwować je należy w temperaturze 11-13 st. Jest lekkie, ma niższe stężenie alkoholu, co idealnie komponuje się ze świeżymi sałatkami czy owocami. Coraz częściej gości także na stołach podczas grilla czy niedzielnej kolacji. Jest to wino o dość uniwersalnym zastosowaniu – podbija smak drobiu, owoców morza, a nawet cielęciny czy pizzy.
Ne jest to alkohol o wyrazistym aromacie czy silnie zaakcentowanej nucie smakowej, dlatego osoby, które dopiero zaczynają przygodę ze smakowanie tego typu trunków, powinny zacząć właśnie od tego o różowym kolorze.