Jak przygotować kawę, aby była aromatyczna i smaczna?

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. Jej spożycie ciągle rośnie, a właściciele plantacji w różnych regionach świata ledwie nadążają z produkcją. Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez dawki kofeiny zawartej w tym płynie. Jednak kawa to nie tylko energetyk, a jej smak może być bardzo zróżnicowany. Do tego stopnia, że złożoność aromatów i nut smakowych jest uważana za większą niż w winie. Aby ją wydobyć należy przygotowywać napar przestrzegając kilku podstawowych reguł.

Młynek to podstawa 

Kawa zaparzona nawet z najlepszych ziaren nie będzie dobra, jeśli zostanie wcześniej źle zmielona. Bezkonkurencyjny jest tu młynek żarnowy wysokiej klasy, który w procesie mielenia nie powoduje tworzenia się dużej ilości odpowiadającego za ściągającą gorycz pyłu kawowego. Grubość przemiału zależy przy tym od metody parzenia. Kawy przelewowe wymagają przemiału grubego, kawa typu espresso drobnego. Wiele zależy też od temperatury wody – optymalna to 90 stopni, zalanie wodą w okolicach 100 stopni może już skutkować gorzkością naparu.

Nowe trendy na rynku 

Zaparzenie dobrej kawy może nie być proste. Istnieje jednak jeszcze jedna możliwość – kawa instant. Wbrew często spotykanym opiniom jej jakość bywa wysoka. Proces wytwarzania kawy rozpuszczalnej nie musi wcale powodować utraty walorów smakowych. Na rynku rozwija się obecnie coraz większy segment tego typu produktów przeznaczonych dla miłośników złożonego smaku. Podczas przygotowywania napoju należy jedynie zwrócić uwagę na właściwą temperaturę wody, którą zalewamy granulki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewięć − 5 =