Jak pozbyć się pcheł i kleszczy u swojego psa?

Styl życia
osrodek-wiedzy
Jak pozbyć się pcheł i kleszczy u swojego psa?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Psy nieustannie narażone są na ataki pasożytów i insektów. Ukąszenia pcheł i kleszczy nie tylko sprawiają zwierzęciu duży dyskomfort, ale przede wszystkim prowadzą do groźnych infekcji i chorób. Ich powikłania często przysparzają wielu przykrości zarówno czworonogowi, jak i jego opiekunowi. Warto więc umieć rozpoznawać objawy ukąszeń, wiedzieć w jaki sposób pozbyć się insektów i jak zapobiegać kolejnym atakom.

Pchły i kleszcze u psa – jak z nimi walczyć?

Inwazja pcheł jest dla psa bardzo nieprzyjemnym przeżyciem. Objawia się swędzeniem, któremu często towarzyszy również alergiczne zapalenie skóry. Pies nieustannie się drapie i podgryza swędzące miejsca, co prowadzi do infekcji i stanów zapalnych. Proces pozbywania się pcheł jest dość złożony i warto zastosować kilka działań jednocześnie. Dorosłe osobniki zwalcza się za pomocą specjalnych preparatów w postaci szamponów lub tabletek, jednak, aby terapia była skuteczna, trzeba również unicestwić młode stadia rozwojowe. Wiąże się to z dezynfekcją całego otoczenia, w którym czworonóg przebywa, np. posłanie, tapicerki, koce, transporter. Dobrze jest także przeprowadzić odrobaczanie, ponieważ pchły bywają nosicielami innych pasożytów. W przypadku kleszcza, bardzo często można go zauważyć w sierści tuż po spacerze w lesie, bądź zwykłym wyjściu do ogrodu. Trzeba go jak najszybciej usunąć za pomocą pęsety, albo specjalnego lassa do wyciągania kleszczy. Nie wolno przy tym zgniatać intruza, ponieważ cała toksyna może przedostać się do krwi psa.

Jak zapobiegać?

Istnieje wiele preparatów, które skutecznie zapobiegają jednocześnie atakom pcheł i kleszczy. Najczęściej są to tabletki lub substancje aplikowane bezpośrednio na skórę i sierść, np. z witryny internetowej https://www.zooglobe.pl/pol_m_Psy_Zdrowie_Preparaty-na-pchly-i-kleszcze-216.html. W dużym stopniu zabezpieczają pupila przed niechcianymi ukąszeniami, które w konsekwencji mogą prowadzić do wielu nieprzyjemnych powikłań. Warto stosować tego typu profilaktykę i chronić swojego czworonoga.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czy warto kupić basen stelażowy?
Czy warto kupić basen stelażowy?
Wielu właścicieli przydomowych ogrodów decyduje się na zakup mobilnego basenu. Tego rodzaju konstrukcja jest bowiem nieoceniona podczas dużych upałów, stając […]
Polecamy