Rosnące ceny węgla oraz innych paliw sprawiają, że koszty ogrzewania mieszkania czy domu stale rosną. Aby je ograniczyć, warto przestrzegać pewnych zasad. Przede wszystkim należy zadbać o szczelność drzwi i okien. Gumowe uszczelki umieszczane w stolarce okiennej i drzwiowej po kilku latach murszeją, tracąc swoje właściwości izolacyjne. W takiej sytuacji należy je wymienić na nowe.
Przed sezonem grzewczym należy również sprawdzić, czy wszystkie grzejniki są odpowietrzone. Zapowietrzone kaloryfery będą grzać się nierównomiernie, powodując straty cieplne. Na wysokość kosztów ogrzewania w dużym stopniu wpływa także sposób wietrzenia pomieszczeń. Prawidłowe wietrzenie powinno trwać około dziesięciu minut i odbywać się przy zakręconych kaloryferach.
Na koszty ogrzewania wpływa również jakość i wydajność urządzeń grzewczych. Warto postawić m.in. na grzejniki nowoczesne, które wytwarzają zdecydowanie więcej ciepła od urządzeń starego typu. Chociaż tego rodzaju inwestycja wymaga pewnych nakładów finansowych, szybko się zwróci w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Wymieniając kaloryfery, zdecydować można się na nowoczesne grzejniki dekoracyjne do salonu, które nie tylko wyróżniają się znakomitą wydajnością, ale i pięknym wyglądem.
Poza kaloryferami o wydajności całego systemu grzewczego decyduje również kocioł. Istotne znaczenie ma także drożność przewodów kominowych. Komin zatkany sadzą jest nie tylko niebezpieczny, ale może przyczyniać się m.in. do problemów z rozpaleniem kotła. W celu ograniczenia strat cieplnych należy zadbać o izolację termiczną wszelkiego rodzaju rur. W tym celu konieczne jest nałożenie na rury specjalnej otuliny, która jest dostępna za niewielkie pieniądze w sklepach budowlanych.