Igłofiltry – czym są i w jakim celu są one stosowane

Budowlanka
osrodek-wiedzy
Igłofiltry – czym są i w jakim celu są one stosowane
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Występowanie wysokiego poziomu wód gruntowych może negatywnie wpływać na stabilność stawianych budynków i budowli. Aby uniknąć katastrofy budowlanej, niezbędne jest odwodnienie terenu. Do tego celu wykorzystuje się instalacje igłofiltrowe. 

Jak przebiega odwadnianie terenu igłofiltrami

Igłofiltry to przewód rurowy zakończony filtrem, który umieszcza się w gruncie na określoną głębokość, poniżej poziomu wód gruntowych. Perforacje umieszczone na końcu rury umożliwiają swobodny przepływ wody, chronią jednak przed wciąganiem kamieni lub innych większych zanieczyszczeń. Rura podłączona zostaje do kolektora ssącego oraz agregatu pompowego. Po uruchomieniu całej instalacji spływająca woda zostaje zassana i odprowadzona na zewnątrz. W przypadku potrzeby wykonania odwodnienia warto zainteresować się igłofiltrami na hamer.pl, które charakteryzują się niezawodnością i skutecznością działania.

Zastosowanie igłofiltrów w praktyce

Instalacje igłofiltrowe są powszechnie stosowane do odwadniania wykopów wykonanych w celu ułożenia instalacji sanitarnej, deszczowej, elektrycznej lub gazowej. Metoda ta jest również wykorzystywana przy budowie dużych obiektów wyposażonych w część podziemną, takich jak centra handlowe. W takim przypadku obniżenie poziomu wód gruntowych umożliwia bezpieczne posadowienie konstrukcji. Odwodnienie terenu za pomocą igłofiltrów wykonuje się też w celu posadowienia przepompowni, wiatraków, słupów energetycznych, czy też konstrukcji stalowych. Igłofiltry mogą być również wykorzystywane w rolnictwie do obniżania poziomu wód gruntowych w pobliżu pól uprawnych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
W jakich sytuacjach pobyt w domu pomocy społecznej będzie nieunikniony?
W jakich sytuacjach pobyt w domu pomocy społecznej będzie nieunikniony?
W Polsce wciąż niekorzystnie mówi się o domach pomocy społecznej – powoli jednak ten trend się zmienia (na wzór krajów […]
Polecamy