Chirurdzy naczyniowi są najbardziej doświadczeni i wykwalifikowani do diagnozowania i leczenia zaburzeń naczyniowych. Rozróżnienie pomiędzy chirurgią naczyniową a chirurgią ogólną polega na tym, że chirurdzy naczyniowi mają specjalistyczne szkolenie i doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu chorób naczyń krwionośnych, żył i układu limfatycznego.
Do najczęstszych zabiegów wykonywanych przez chirurgów naczyniowych należą:
Tętniak to wybrzuszenie lub obrzęk w tętnicy spowodowany osłabieniem ściany tętnicy. Jeśli tętniak jest wystarczająco duży, może pęknąć, powodując poważne krwawienie. Do naprawy uszkodzonej tętnicy może być konieczny zabieg chirurgiczny.
Choroba tętnic szyjnych występuje, gdy w jednej lub obu tętnicach doprowadzających krew do mózgu (tętnice szyjne) gromadzi się blaszka miażdżycowa. Może to prowadzić do udaru mózgu, jeśli nie jest szybko leczony za pomocą leków lub operacji.
PAD występuje, gdy małe naczynia krwionośne w nogach ulegają zwężeniu lub zablokowaniu z powodu odkładania się w nich płytki nazębnej. Może to prowadzić do bólu podczas chodzenia, a także skurczów mięśni i zmęczenia podczas ćwiczeń. PAD zwiększa również ryzyko wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu, ponieważ wpływa na zdolność dostarczania wystarczającej ilości bogatej w tlen krwi.
Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów, to koniecznie sprawdź stronę: https://imedica.com.pl/chirurg-naczyniowy-lublin/.