W jaki sposób reklama zawładnęła przestrzenią miejską?

Pieniądze i biznes
osrodek-wiedzy
W jaki sposób reklama zawładnęła przestrzenią miejską?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Reklama towarzyszyła człowiekowi od zarania dziejów. Kupcy już kilka tysięcy lat temu odkryli, że towar sprzedawany sam w sobie nie schodzi tak dobrze, a im lepiej się go zachwala, tym częściej postronni się nim interesowali. Jednak w dawnych czasach pismo było jeszcze czymś elitarnym, więc na targowiskach posługiwano się reklamą ustną — kupcy zwyczajnie wykrzykiwali swoje slogany reklamowe, zachęcając klientów do zakupu. Jest to najstarsza forma marketingu, która pojawiła się w przestrzeni miejskiej.

Z czasem zaczęły się pojawiać także formy reklamy graficznej w postaci znanych każdemu z historycznych filmów szyldów. Była to reklama graficzna przede wszystkim dlatego, że nadal mało kto potrafił czytać, więc stosowano proste ikony, które mówiły o tym, co to za przybytek. W taki sposób nad wejściem do krawca wisiał but, a nad wejściem do kowala kowadło. To było główne źródło marketingu przez wiele lat. W tamtych czasach nikt nawet nie marzył o wykorzystaniu tablic reklamowych w Pile lub innym mieście.

Bliżej współczesności

Reklama zaczęła być modyfikowana dopiero w czasach, w których pojawiła się możliwość druku. Dzięki niemu zaczęły pojawiać się pierwsze reklamy słowne w gazetach, plakaty na ulicach miast i finalnie tablice reklamowe Żagań to miasto, w którym można znaleźć niejeden billboard do zareklamowania swojej oferty. Zanim społeczeństwo osiągnęło poziom zaawansowania pozwalający na stawianie billboardów, musiało przez lata polegać głównie na mniej spektakularnych formach reklamy, np. wspomnianych już plakatach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak ubrać się na Wigilię?
Jak ubrać się na Wigilię?
Wigilia to szczególny dzień w roku, kiedy wszyscy chcą nie tylko świętować, ale przede wszystkim dostojnie prezentować się podczas uroczystej […]
Polecamy