Na jakiej podstawie wagi mogą być dopuszczone do użytku?

Motoryzacja i technologia
osrodek-wiedzy
Na jakiej podstawie wagi mogą być dopuszczone do użytku?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Waga to bardzo popularne, znane od lat urządzenie. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że wagi sklepowe, a także inne powszechnie używane, na przykład wagi apteczne lub te stosowane w gabinetach lekarskich, muszą posiadać odpowiednią legalizację. Jeśli waga jest zalegalizowana oznacza to, że jej dokładność mieści się w wyznaczonych granicach normy. Takie potwierdzenie nadaje Urząd Miar lub producenci wag, tylko pod warunkiem, że posiadają konieczne do tego uprawnienia. Legalizacja dotyczy zarówno wag elektronicznych, jak i mechanicznych. Waga ze świadectwem legalizacji jest precyzyjna i pokazuje miarę z dokładnością określoną na tabliczce znamionowej. W zależności od przeznaczenia wagi, parametry na tabliczkach różnią się od siebie. W wypadku popularnej wagi sklepowej błąd pomiaru zazwyczaj nie może przekraczać 5 gram. 

Wagi z legalizacją obowiązkiem w gabinetach lekarskich

Szczególnie ważna jest precyzyjność wag, które są używane podczas mierzenia masy ciała pacjentów. Jeszcze większe znaczenie ma taka precyzja, jeśli chodzi o wagi niemowlęce. W końcu kontrola masy ciała dziecka jest niezbędna, by określić, czy prawidłowo się rozwija. Wszystkie wagi medyczne podlegają ustawom i dyrektywom dotyczącym wyrobów medycznych. Jeśli od pierwszej poprawnej kalibracji wagi miną 3 lata, licząc od 1. grudnia roku, w którym jej dokonano, to należy poddać ją ponownej legalizacji. Ponadto wagi używane w szpitalach i gabinetach lekarskich w Polsce muszą mieć określoną klasę dokładności na poziomie 3 lub 4. Dzięki temu, że wagi medyczne są poddawane tak ścisłej kontroli, możemy mieć pewność, że pokazują one wiarygodne wyniki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jaki wpływ na życie człowieka ma zanieczyszczone powietrze?
Jaki wpływ na życie człowieka ma zanieczyszczone powietrze?
Na co dzień często oddychamy powietrzem, które bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Zawiera ono m.in. mikroskopijne cząsteczki […]
Polecamy