Jak zostać komornikiem?

Styl życia
osrodek-wiedzy
Jak zostać komornikiem?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zawód komornika nie jest łatwy, gdyż wiąże się on z częstym stresem, który towarzyszy nie tylko samemu komornikowi, ale i osobom, wobec których czynności komornicze są wykonywane, przez co zawód ten bywa niekiedy źle postrzegany przez społeczeństwo. Jednak mimo różnych trudności, wielu ludzi jest zainteresowanych pracą, jaką wykonuje komornik przy sądzie rejonowym w Piasecznie czy innym mieście. Zanim jednak dana osoba nim zostanie, musi spełnić wiele wymagań.

Podstawowe wymagania

Zgodnie z Ustawą o komornikach kandydat na to stanowisko musi ukończyć studia wyższe z zakresu prawa, mieć powyżej 28 lat i posiadać pełną zdolność do czynności prawnych, cieszyć się nieposzlakowaną opinią, mieć polskie obywatelstwo oraz otrzymać zaświadczenie lekarskie, potwierdzające zdolność fizyczną i psychiczną do wykonywania zawodu. Dodatkowo osoba ubiegająca się o pracę w zawodzie komornika nie może być podejrzana ani karana za przestępstwo.

Aplikacja komornicza

Każdego roku organizowany jest egzamin konkursowy, który umożliwia przystąpienie do aplikacji (nabór na nią odbywa się co 2 lata). Po zdanym (pozytywnie) egzaminie dana osoba może zostać zatrudniona w kancelarii komorniczej, w której odbywa trwającą 2 lata aplikację. Przez ten czas aplikant bierze udział w zajęciach teoretycznych i praktycznych, które mają przygotować go do pracy w zawodzie. Po odbyciu aplikacji należy przystąpić do egzaminu komorniczego.

Praca jako asesor komorniczy

Ostatnim warunkiem do spełnienia po pozytywnie zdanym egzaminie jest praca w roli asesora komorniczego przez okres 2 lat. Polega ona na wykonywaniu części zadań pod kontrolą zlecającego je pełnoprawnego komornika. Asesor może wykonywać niektóre egzekucje, jednak nie ma prawa np. samodzielnie przeprowadzać eksmisji. Po upływie 2 lat dana osoba może pracować jako komornik Góra Kalwaria we własnej kancelarii lub pozostać na stanowisku asesora w obecnej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie są objawy uszkodzenia silnika samochodu?
Jakie są objawy uszkodzenia silnika samochodu?
Objawy uszkodzenia silnika samochodowego mogą obejmować: Uszkodzoną kontrolkę ciśnienia oleju silnikowego, szorstką pracę na biegu jałowym, niewypał lub utratę mocy. […]
Polecamy