W powszechnej świadomości przyjęło się, że zawód psychologa i psychoterapeuty są pojęciami tożsamymi. Jednak jest to błędne myślenie – psycholog nie musi być terapeutą, a terapeuta psychologiem. Jak więc rozróżnić te dwie profesje i do kogo zwrócić się o pomoc?
Psycholog jest kierunkiem uniwersyteckim, jest zawodem niezależnym, a do jego wykonywania potrzebny jest dyplom ukończenia studiów. W czasie ścieżki edukacji wybiera on jeden z kierunków, z którego będzie się specjalizował np. psychologia dziecięca, czy w biznesie. Natomiast psychologiem klinicznym może być osoba, którą ukończy dodatkową szkołę, która kończy się egzaminem. Natomiast psychoterapeuta prowadzi psychoterapię, czyli pozwala pacjentowi spojrzeć w głąb siebie. Zajmuje się szeroko rozumianym zdrowiem psychicznym, choć nie jest lekarzem. Swoją wiedzę i umiejętności zdobyte w czasie długich lat szkoleń, superwizji i praktyk. Podobnie jak psychologowie, również psychoterapeuci kształcą się na różnych kierunkach psychoterapii.
Wprawdzie podobieństwa są widoczne, to jednak psycholog i psychoterapeuta nie świadczą takiej samej pomocy. Po zaobserwowaniu niepokojących zmian w zachowaniu dziecka, czy stwierdzeniu, że nie można poradzić sobie z emocjami, warto odwiedzić psychologa. Takie wizyty, w dobie współczesności, dostępne są za pośrednictwem Internetu, a wizyty u specjalisty jakim jest psycholog online, którego widzimy po drugiej stronie monitora czy bezpośrednio w gabinecie, posiada równie zadowalające metody w prowadzeniu rozmów. To on zdiagnozuje problem i ewentualnie skieruje do psychoterapeuty, czy lekarza psychiatry. Psychoterapeuta pozwala znaleźć źródło problemów i pokazuje, jak sobie z nimi radzić.